A barázdazárásról
A barázdazárás az egyik leghatékonyabb szuvasodást megelöző, minimál invazív módszer.
A digitális röntgen bevezetése nem csupán a fogorvos röntgendiagnosztikai látásmódját szélesíti ki, de környezettudatosságot sugalló technikává nőtte ki magát.
A fenti bevezető magyarázataként szolgál, hogy ellentétben a hagyományos filmes technikával, itt nincs szükség röntgenfilmre, előhíváshoz vegyszerekre, melyek megsemmisítése nem csekély környezeti ártalmakkal jár, ugyanis az röntgenezéshez már nagy érzékenységű érzékelők által fogott , majd átalakított jelek képeznek egy digitális képet. Ezen érzékelőknek hála, a páciensekre jutó sugárdózis is minimálisra csökken.
A fogászatban alkalmazott két leggyakoribb röntgenezési mód:
- intraorális röntgen
- panoráma röntgen ( OP. )
Az inraorális röntgenezés során az érzékelő a szájba, a röntgenezni kívánt fog mellé kerül. Nagy előnye hogy az így készült felvételen lévő képletek méret azonosak, hátránya, hogy csak maximum kb. három fognyi területet képes befogni. Pontossága miatt kedvelt technika.
![]() |
![]() |
A panoráma röntgenezés során egy nagyméretű érzékelő fordul körbe a páciens feje körül, így lehetővé válik, hogy majdnem a teljes arc csontos képletei, állcsontok, fogak, arcüreg, orr, állcsont ízület stb. egyetlen felvételen legyenek rajta. Hátránya, hogy, mivel az érzékelő az arctól bizonyos távolságra halad el, nagyított képet kapunk.
A digitalizációnak köszönhetően olyan plusz opciók állnak a fogorvos szolgálatában mint a kontraszt és élesség állíthatósága, nagyítási és mérési lehetőség.