A barázdazárásról
A barázdazárás az egyik leghatékonyabb szuvasodást megelöző, minimál invazív módszer.
A szájhigiénia fontossága
Leonardo da Vinciben, mikor a fenti mondata elhangzott, talán fel sem ötlött, hogy ezen jó tanácsával, egyszer a 21.században egy fogorvos, a szájhigiénia fontosságát próbálja majd hangsúlyozni. De gondoljunk csak bele.....
"Lerágott csont!..." mondják sokan, de sajnos a mai Magyarország sereghajtóvá vált fogászati vonatkozásokban is. Borzalmas adatokat produkálunk, nem csak az egy évben elfogyasztott fogkrém és fogkefe per fő számát tekintve, de sajnos az elveszített fogak számát tekintve is. Mert a rossz szájhigiénés szokások egyenes következménye a túl korai fogvesztés és az ebből, előbb vagy utóbb kialakuló fogatlanság. De, nem csak a szájhigiéniás szokásaink rosszak, de a fogorvoshoz járási statisztikánk is lesújtó. A magyar társadalom nagy része csak, akkor keresi fel fogorvosát, már ha rendelkezik ilyennel, ha már nem bír fájdalmával. Az okokat a kialakult helyzetért mindenki ismeri. Nem is szeretnénk ebbe belebonyolódni. Álljon itt most pár jó tanács, a szájhigiénia terén.
Hasznos "agyoncsépelt" szájhigiéniás tanácsok:
- lehetőség szerint minden étkezés után mosson fogat, a száj zegzugos részeiben megrekedő pangó élelmiszerek bomlása kellemetlen szájszag kialakulásához vezet.
- az esti fogmosás után használjon fogselymet a fogközök kitisztításához, mellőzzük a fogpiszkálók használatát.
- szintén az esti fogmosás és fogselymezés után használjon, a kereskedelemben kapható, szájöblögető oldatot
- gyümölcsök fogyasztása után közvetlenül ne mosson fogat,várjon egy órát, mert a gyümölcsben lévő savak kioldják fogzománc alkotó elemeit, melyeknek nincs ideje visszaépülni.
- fogmosáshoz válasszunk közepes "medium" szálerősségű fogkefét. Ha a sörték elhajlottak cseréljük le.
- ne használjunk huzamosabb ideig ugyanazt a márkájú fogkrémet, a szájban lévő baktériumok hozzászoknak és nem csökken kellőképp a számuk. Ugyan ez érvényes a szájöblögető oldatra is.
- változtasson étkezési szokásain, kerülje a finomított cukrok fogyasztását, fogyasszon rostanyagokban gazdag ételeket, melyek rágás közben bő nyáltermelés mellett a fogazat öntisztulását idézik elő
- rágjon meg minden falatot alaposan, legalább 30-40 rágás/falat, az emésztés már a szájban elkezdődik.
- a cukormentes rágógumik fogyasztása szintén hozzájárul rágó aparátusunk öntisztulásához.