A barázdazárásról
A barázdazárás az egyik leghatékonyabb szuvasodást megelöző, minimál invazív módszer.
Az állapotfelérés fontossága nem vitatható, mint az sem hogy rendszeresen eljárjunk fogorvoshoz. Hisz csak megfelelő szakember képes megfelelő ellátást nyújtani. Az állapotfelmérés során sokszor okoznak meglepetést a pácienseknek általános fogászati státuszukról. Ugyanakkor megfelelő diagnosztikai eszközök nélkül nem lehet megfelelő állapotfelmérést , kezelési tervet készíteni.
Az állapotfelmérés során, diagnosztikus eszközök segítségével a fogorvos pontos képet nyújt a száj egészségi állapotáról. Folyamatát tekintve a következőkből áll: - a páciens általános egészségi állapotának kikérdezése( kérdőív vagy szóban )
- a külső száj- arcvizsgálat
- a belső száj vizsgálata: a lágy részek vizsgálata ( mely daganatkutatásra is ki kell terjedjen ), a fogászati státusz felállítása ( meglévő ép fogak, szuvasodások, eltávolításra váró fogak )
- diagnosztikus vizsgálatok: röntgenfelvétel, vitalitásvizsgálatok
A kezelési tervet ezek összességéből állítja össze a fogorvos, bizonyos prioritások figyelembe vételével. Ilyenek: a fájdalom csökkentése, a még menthető fogak ellátása, a menthetetlenek eltávolítása, majd a hiányzó fogak pótlása. A kezelési terv egyénenként változik és a kezelőorvos a szakma szabályai szerint igyekszik megoldani. Ha szükséges más orvosokat is bevon a kezelésbe ( szájsebész, fogszabályzó szakorvos, parodontológus vagy akár általános orvoslás területét érintő szakember). Sok esetben fordul elő, hogy fogorvos hívja fel a figyelmet, bizonyos szájüregi tünetek alapján, más szervi problémákra.
Olyan is előfordul, hogy más szervi ( pl. szív ) problémák kapcsán küldik a pácienst fogorvoshoz fogászati góckutatás miatt. Ennek lényege, hogy a szájüregi képletekkel ( pl. fogak ) összefüggésben álló, tünetmentesen jelen lévő krónikus gyulladásos gócpontok alakulhatnak ki. Jellegüknél fogva, ezeket úgy kell elképzelni, mint egy betokozódott kórokozó lerakatot, melyből a véráram útján a kórokozók eljutnak a szervezet különböző pontjaira és ott betegséget okoznak. Ilyen betegségek a szívbillentyű gyulladás, vesemedence gyulladás, ízületi gyulladások vagy akár bőrgyógyászati problémák. Ezen gócok diagnosztizálásához elengedhetetlen a röntgenfelvétel készítése. De nem elég felfedezni ezen gócokat, a megszüntetésük ép oly fontos. Ok-okozati viszony van a fogászati góc és a szervi kór között, ugyanis ezek megszüntetése után a szervi problémák is könnyebben , sok esetben spontán gyógyulnak.